İran, tamamı yerli ilk süper bilgisayarı tanıttı

İran, ülkenin tamamen kendi geliştirdiği ilk süper bilgisayar Simorgh’u tanıttı. İranlı yetkililer, bilgisayarın adının efsanevi kuşları Simorgh‘tan geldiğini ifade etti.

İslam Cumhuriyeti Haber Ajansı (IRNA) bilgisayar hakkında gelişmeleri aktardı. Mühendis ekibi, ülkenin yeni süper bilgisayarının bir dizi devlet ve özel bilimsel araştırmalarda kullanılacağını açıkladı. Cihaz, büyük ölçekli veri işleme hizmetleri sağlayacak. Ayrıca cihazı, yapay zeka analizi, trafik ve hava durumu verilerini sıkıştırmak ve görüntü işlemek için de kullanacaklar.

Süper bilgisayar 0,56 petaflop kapasiteye sahip

Cihazı, Tahran’daki Amirkabir Teknoloji Üniversitesi (AUT) mühendisleri geliştirdi. Ajans, cihazın İran’da tamamen yerli olarak üretilen bugüne kadarki en güçlü süper bilgisayar olduğunu bildirdi. Tamamen İranlı bir mühendis ekibi tasarladı.

İran, tamamen yerli ilk süper bilgisayarının adına Simorgh verdi. (Fotoğraf: Mehr Haber Ajansı)

Simorgh, şu anda 0,56 petaflop işlem potansiyeline sahip. Cihaz, yaklaşık 4,5 milyon dolara mâl oldu. Ayrıca, cihazı geliştiren ekip, on yıl önce ülkenin ilk süper bilgisayarını da geliştirmişti. Ancak  bazı donanımlarını ithal ettikleri için tamamen yerli değildi.

Süper bilgisayar TIA-942 standardını temel alıyor. Yaklaşık 250 metrekarelik bir alanda 42 racka (mikroişlemci) sahip olacak. 400 metrekarelik bir alanda 84 racka yükseltilecek.

İran, bir sonraki cihazı geliştirmeye de başladı

Amirkabir Başkanı Ahmad Motamedi, Tahran’da Pazar günü (dün) basın toplantısında konuştu. Bu gelişmeyle hükümetin yanı sıra özel firmalara istikrarlı bir altyapı sağlamayı hedeflediklerini vurguladı. Motamedi, “Şu anda, bilgi tabanlı şirketler iyi platformlar sunuyor. Ancak ülke içinde iyi altyapılara sahip değiller. Bu da onları ülke dışında altyapıları kullanmaya yönlendiriyor.” dedi.

Bakan Azari-Jahromi, bir sonraki bilgisayarı da geliştirmeye başladıklarını açıkladı. (Fotoğraf: IRNA)

Üniversite, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanlığı (ICT) ile işbirliğinde çalışmayı yürüttü. ICT Bakanı Mohammad Javad Azari-Jahromi , Twitter‘da açıklama yaptı: “Simorgh süper bilgisayarı çalışmaya başladı. Simorgh’un 100 katı kapasiteli bir sonraki süper bilgisayarın yapımına bugün başladık. İranlı kızlarımızın ICT alanındaki çabalarına teşekkür etmek için yeni süper bilgisayarın adı “Maryam” olacak. İranlı bilim insanı Maryam Mirzakhani‘nin anısına.”

Mirzakhani, California Stanford Üniversitesinde profesörlük yaptı. 2017 yılında 40 yaşında meme kanserinden öldü. 2014 yılında matematikteki en yüksek onur Fields Madalyası ile ödüllendirildi. Hem de bunu başaran ilk kadın ve ilk İranlı oldu.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.